Hszi Csin-ping jövő héten Moszkvába utazik, hogy találkozzon az orosz elnökkel, Vlagyimir Putyinnal. Ez lesz a kínai elnök első látogatása Moszkvába a háború kezdete óta, amely már több, mint egy éve zajlik. Ez a találkozó sokakban aggodalmat kelt, ahogy a két ország látszólag egyre csak elmélyíti kapcsolatát.
A harmadik alkalommal is megválasztott kínai elnök első külföldi útja a új ciklus megkezdése óta egyenesen Moszkvába vezet. A találkozót mind Peking, mind pedig Moszkva megerősítette. A kínai külügyminisztérium szerint a találkozó hétfőtől szerdáig fog tartani. A találkozó központi témája, pedig egyértelműen az ukrán-orosz háború lesz. Kína továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy a háborúnak véget kell vetni, és tárgyalásokra van szükség, amit Wang Wenbin a külügyminisztérium szóvivője is megerősített.
Erősödő kapcsolatok
Természetesen az orosz-kínai kapcsolatok is terítékre kerülnek. A két fél továbbra is szeretné növelni az együttműködést a nemzetközi színtéren. A CNN értesülései szerint, a Kremlin megerősítette, hogy több bilaterális dokumentum is aláírásra kerül majd. Már megvan a találkozó pontos menetrendje, amelyben a nyilvános és hivatalos megbeszélések megtalálhatók, csakúgy mint az informális beszélgetések.
Kína egyszerre szeretne semleges maradni és erősíteni a kapcsolatokat Oroszországgal. Ezzel együtt Kína Ukrajnával is tárgyalásokba kezdett. Csütörtökön a kínai külügyminiszter Qin Gang beszélt az ukrán külügyminiszterrel is, Dmitro Kulebával, ahol a területi integritás szükségességét elemezték. Azonban több nyugati ország is kritizálja a Peking törekvéseit azt állítva, hogy Kína továbbra sem hajlandó elismerni a háború eredeti okát, ráadásul még Oroszországgal is jobb kapcsolatokra törekednek.
Látszólag erősödnek a kapcsolatok, hiszen egyre csak nő a kereskedelem a két ország között, ráadásul a közös hadgyakorlatok száma is megugrott. A médiában még az is felmerült, hogy Kína halálos fegyvereket kezdhet szállítani Oroszországnak. Viszont hiába tűnik úgy, hogy Kína és Oroszország barátok, Peking sokkal inkább a saját érdekeit helyezte előtérbe, és megpróbálja kihasználni Oroszország izoláltságát.
Látszat barátság?
A két ország ugyan osztozik az új világrend kialakításának vágyán, illetve az Egyesült Államokkal szembeni ellenérzéseken. Azonban a két országnak több ütköző érdeke van, mint egyező. A két ország kapcsolata valóban aggodalomra ad okot, ha nem vesszük figyelembe Kína folyamatos térnyerését az orosz érdekszférában. A háború óta, mióta Moszkva figyelme a harcmezőre irányul, Kína számtalan esetben megragadta a lehetőséget, hogy növelje befolyását Oroszország partner államaiban.
Természetesen érdemes figyelni a fejleményeket, és a jövő heti találkozó hozhat változást. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy mind Oroszországnak, mind Kínának számtalan belpolitikai problémája is van. Kína pengeélen táncol, de remekül csinálja, és esze ágában sincs Pekingnek megkockáztatni esetleg másodlagos szankciókat az Oroszországgal való túlzott együttműködés miatt.
Itt is érdemes több szempontot is figyelembe venni, ugyanis az Egyesült Államok ingerlése gazdasági visszaesést okozhat Kínának. Ebből kifolyólag nem jó ötlet fegyvereket küldeni Oroszországba. Ugyanakkor, ha Moszkva fegyverekhez jut, akkor az Egyesült Államok még több erőforrást lesz kénytelen felemészteni Ukrajnában. Azonban ez visszafelé is érvényes, és nem valószínű, hogy az elvesztegetett erőforrások megérnék a kieső jövedelmeket.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/18/bizonyitekot-talaltak-arra-hogy-kina-fegyvereket-kuld-oroszorszagnak/” ][/hm_embed]
Source: CNN
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén